اولین حضور بانوان برای تماشای دیدار فوتبال در استادیوم تختی ارومیه

به گزارش موج نو:معاون وزیر ورزش و جوانان ایران خبر داد که «شورای امنیت ملی» طرح پیشنهادی این وزارت خانه برای حضور زنان در «سالن‌های ورزشی» برای تماشای مسابقات «برخی رشته‌های ورزشی»

۹ آذر ۱۳۹۴
کد خبر : 1209

به گزارش موج نو:معاون وزیر ورزش و جوانان ایران خبر داد که «شورای امنیت ملی» طرح پیشنهادی این وزارت خانه برای حضور زنان در «سالن‌های ورزشی» برای تماشای مسابقات «برخی رشته‌های ورزشی» را تائید کرده و این طرح در سال جاری اجرایی می‌شود.

عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش، روز شنبه، ۱۵ فروردین، در عین حال گفت که حضور زنان در سالن‌های ورزشی وابسته به «تناسب رشته‌ها» است.

وی توضیح داد:

«در برخی رشته‌های ورزشی نه خانواده‌ها طالب حضور هستند و نه امکان حضور وجود دارد، زیرا تعدادی از این ورزش‌ها مردانه است.»

معاون وزیر ورزش و جوانان به رشته‌های ورزشی که زنان امکان تماشای مسابقه آن ها را نخواهند داشت اشاره نکرد.

وی هم چنین تنها از حضور زنان در «سالن‌های ورزشی» سخن گفته و اشاره‌ای به امکان حضور زنان در استادیوم‌های مخصوص مسابقات فوتبال نکرده است.

به گفته آقای احمدی، «آیین‌نامه جامع» وزارت ورزش برای حضور «خانواده‌ها و زنان» در«سالن‌های ورزشی» در اواخر سال ۹۳ به تائید شورای امنیت کشور رسیده است.

وی گفت که این طرح شامل «مجموعه‌ای از ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و شرعی» است.

پس از دستور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، در سال ۸۵ برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها تعدادی از روحانیون تماشای مسابقه‌های ورزشی در استادیوم‌ها را برای زنان ایران از نظر شرعی حرام دانستند.

به دنبال این ممنوعیت‌ها برای حضور زنان در استادیوم‌ها، در سال گذشته فدراسیون بین‌المللی والیبال میزبانی تعدادی از مسابقات جهانی را از ایران پس گرفت.

سپ بلا‌تر، رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، نیز روز جمعه، ۱۵ اسفند ۹۳، با «غیر قابل تحمل» توصیف کردن ممنوعیت حضور زنان در استادیوم‌های ایران، خواستار پایان این وضعیت شده است.

این اعلام موضع پس از آن بود که بیش از ۲۰۰ فعال سیاسی، اجتماعی و مدنی مشهور ایران از سراسر جهان، در نامه‌ای به آقای بلا‌تر خواستار آن شدند که از اختیارات قانونی خود برای پایان دادن به «تبعیض جنسیتی» در فوتبال ایران استفاده کند.

پیش از آن نیز شهین دخت مولاوردی، معاون امور زنان ریاست جمهوری، در ۲۷ خرداد ۹۳، به اجازه نیافتن زنان برای تماشای مسابقه والیبال اعتراض کرده و گفته بود که حسن روحانی، رئیس جمهور، دستور بررسی این امر را صادر کرده است.

دو روز پیش از این سخنان خانم مولاوردی، کمال‌الدین پیرموذن، نماینده اردبیل در مجلس، در تذکری با استناد به اصل سوم قانون اساسی خواستار آن شده بود که «زنان ایرانی مانند برزیلی‌ها» از تماشای بازی والیبال بهره‌مند شوند.

با این حال روز جمعه ۲۳ خرداد ۹۳ با وجود حضور زنان برزیلی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی، از ورود زنان ایرانی به این ورزشگاه برای تماشای جلوگیری شد.

ولی در نهایت هنوز این سوال باقی است که آیا روزی خواهد رسید که زنان ایرانی بتوانند همانند مردان برای تماشای مسابقات و تشویق ورزشکاران در ورزشگاه ها حضور داشته باشند؟

امیدواریم با حمایت های اداره کل ورزش وجوانان استان آذربایجان غربی این تماشای بازی توسط بانوان ادامه یابد وبانوان ایران زمین از تماشای چنین مسابقاتی محروم ننمائیم.

وپایگاه خبری موج نو از این اقدام باشگاه شهرداری ارومیه ونود ارومیه تقدیر وتشکر دارد که با ک مدیریت زیبا ومناسب توانست برهمگان ثابت کند که بانوان ایران زمین خود الگو عفاف وحجاب در جامعه هستند و می توانند کنار یکدیگر با رعایت اصول اخلاقی به تماشای مسابقات ورزشی بپردازند.

نظرات
نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد

ادامه اخبار
نظرسنجی
طراحی و اجرا :  آذرتاب عالم آرا